سایت مراجع

 آيت الله سيد علي خامنه اي (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جواد تبريزي (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله نوري همداني (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله لطف الله صافي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله ناصر مکارم شيرازي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله سيد علي سيستاني (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله وحيد خراساني (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جوادي آملي (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جعفر سبحاني (مد ظله العالي)

اوقات شرعی
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ايميل :   
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
عنوان
دانشنامه عاشورا
اخبار > 20جمله از رهبر انقلاب درباره عزاداري سيدالشهدا عليه‌السلام
 


  چاپ        ارسال به دوست

20جمله از رهبر انقلاب درباره عزاداري سيدالشهدا عليه‌السلام

* تحقيقاً يکى از مهمترين امتيازات جامعه شيعه بر ديگر جوامع مسلمان، اين است که جامعه شيعه، برخوردار از خاطره عاشوراست.

* يکى از بزرگترين نعمتها، نعمت خاطره و ياد حسين‌بن‌على عليه‌السّلام، يعنى نعمت مجالس عزا، نعمت محرّم ونعمت عاشورا براى جامعه شيعىِ ماست.

* قدر مجالس عزادارى را بدانند، از اين مجالس استفاده کنند و روحاً و قلباً اين مجالس را وسيله‌اى براى ايجاد ارتباط و اتّصالِ هرچه محکم‌تر ميان خودشان و حسين‌بن‌على عليه‌السّلام، خاندان پيغمبر و روح اسلام و قرآن قرار دهند.

* در ماه محرم، معارف حسينى و معارف علوى را که همان معارف قرآنى و اسلامى اصيل و صحيح است براى مردم بيان کنيد.

* اگر براى ذکر مصيبت، کتاب «نَفَس المهمومِ» مرحوم «محدّث قمى» را باز کنيدو از رو بخوانيد، براى مستمع گريه‌آور است و همان عواطفِ جوشان را به‌وجود مى‌آورد. چه لزومى دارد که ما به خيال خودمان، براى مجلس‌آرايى کارى کنيم که اصل مجلس عزا از فلسفه واقعى‌اش دور بماند؟!

* وقتى شعر را ميخوانيم، به فکر باشيم که از اين شعر ما ايمان مخاطبان ما زياد شود. پس، هر شعرى را نميخوانيم؛ هرجور خواندنى را انتخاب نميکنيم؛ جورى ميخوانيم که لفظ و معنا و آهنگ، مجموعاً اثرگذار باشد. در چه؟ در افزايش ايمان مخاطب.

* برخى کارهاست که پرداختن به آنها، مردم را به خدا و دين نزديک مى‌کند. يکى از آن کارها، همين عزاداريهاى سنّتى است که باعث تقرّبِ بيشترِ مردم به دين مى‌شود. اين‌که امام فرمودند «عزادارى سنّتى بکنيد» به خاطر همين تقريب است. در مجالس عزادارى نشستن، روضه خواندن، گريه کردن، به سروسينه زدن و مواکب عزا و دسته‌هاى عزادارى به راه انداختن، از امورى است که عواطف عمومى را نسبت به خاندان پيغمبر، پرجوش مى‌کند و بسيار خوب است.* من حقيقتاً هر چه فکر کردم، ديدم نمى‌توانم اين مطلب - قمه‌زدن - را که قطعاً يک خلاف و يک بدعت است، به اطّلاع مردم عزيزمان نرسانم. اين کار را نکنند. بنده راضى نيستم. اگر کسى تظاهر به اين معنا کند که بخواهد قمه بزند، من قلباً از اوناراضى‌ام.

* لازم است از همه برادران و خواهرانى که در سراسر کشور، در ايّام عزادارى، با اقامه عزا و به راه انداختن مراسم عزادارى، بخصوص با اقامه نماز جماعت در ظهر عاشورا و با عرض ارادت به خاندان پيامبر، اين روزها را بزرگ داشتند سپاسگزارى کنم.

* هيچ وقت نبايد امت اسلامى و جامعه‌ى اسلامى ماجراى عاشورا را به عنوان يک درس، به عنوان يک عبرت، به عنوان يک پرچم هدايت از نظر دور بدارد. قطعاً اسلام، زنده‌ى به عاشورا و به حسين‌بن‌على (عليه‌السّلام) است.

* اگر کسانى براى حفظ جانشان، راه خدا را ترک کنند و آن‌جا که بايد حق بگويند، نگويند، چون جانشان به خطر مى‌افتد، يا براى مقامشان يا براى شغلشان يا براى پولشان يا محبّت به اولاد، خانواده و نزديکان و دوستانشان، راه خدا را رها کنند، آن وقت حسين‌بن‌على‌ها به مسلخ کربلا خواهند رفت و به قتلگاه کشيده خواهند شد.

* اگر فداکارى بزرگ حسين‌بن‌على عليه‌السلام نمى‌بود که اين فداکارى، وجدان تاريخ را به کلى متوجه و بيدار کرد در همان قرن اول يا نيمه‌ى قرن دوم هجرى، بساط اسلام به کلى برچيده مى‌شد.

* کار امام حسين عليه‌الصّلاه والسّلام در کربلا، با کار جدّ مطهرش حضرت محمد بن عبداللَّه صلى‌اللَّه‌عليه‌وآله‌وسلم در بعثت، قابل تشبيه و مقايسه است. قضيه اين است. همان طور که پيغمبر در آن جا، يک تنه با يک دنيا مواجه شد، امام حسين هم در ماجراى کربلا، يک تنه با يک دنيا مواجه بود.

* عبرت آن است که انسان نگاه کند و ببيند چطور شد حسين‌بن‌على عليه‌السّلام - همان کودکى که جلوِ چشم مردم، آن همه موردِ تجليلِ پيغمبر بود و پيغمبر درباره‌ى او فرموده بود: «سيّد شباب اهل الجنه»؛ سرور جوانان بهشت - بعد از گذشت نيم قرن از زمان پيغمبر، با آن وضعِ فجيع کشته شد؟!

* امام حسين را فقط به جنگِ روز عاشورا نبايد شناخت؛ آن يک بخش از جهاد امام حسين است. به تبيين او، امر به معروف او، نهى از منکر او، توضيح مسائل گوناگون در همان منى و عرفات، خطاب به علما، خطاب به نخبگان- حضرت بيانات عجيبى دارد که تو کتابها ثبت و ضبط است- بعد هم در راه به سمت کربلا، هم در خود عرصه‌‌ى کربلا و ميدان کربلا، بايد شناخت.

* عاشورا پيامها و درسهايى دارد. عاشورا درس مى‌دهد که براى حفظ دين، بايد فداکارى کرد. درس مى‌دهد که در راه قرآن، از همه چيز بايد گذشت. درس مى‌دهد که در ميدان نبرد حق و باطل، کوچک و بزرگ، زن و مرد، پير و جوان، شريف و وضيع و امام و رعيت، با هم در يک صف قرار مى‌گيرند.

* درس عاشورا، درس فداکارى و ديندارى و شجاعت و مواسات و درس قيام للَّه و درس محبّت و عشق است. يکى از درسهاى عاشورا، همين انقلاب عظيم و کبيرى است که شما ملت ايران پشت سر حسين زمان و فرزند ابى‌عبداللَّه الحسين عليه‌السّلام انجام داديد. خود اين، يکى از درسهاى عاشورا بود.

* امام بزرگوار ما، محرّم را به عنوان ماهى که در آن، خون بر شمشير پيروز مى‌شود، مطرح نمود و به برکت محرّم، با همين تحليل و منطق، خون را بر شمشير پيروز کرد. اين، يک نمونه از جلوه‌هاى نعمت ماه محرّم و مجالس ذکر و ياد امام حسين عليه‌السّلام است که شما ديديد.

* درس حسين‌بن‌على عليه‌الصّلاةوالسّلام به امّت اسلامى اين است که براى حقّ، براى عدل، براى اقامه‌ى عدل، براى مقابله‌ى با ظلم، بايد هميشه آماده بود و بايد موجودى خود را به ميدان آورد؛ در آن سطح و در آن مقياس، کار من و شما نيست؛ امّا در سطوحى که با وضعيّت ما، با خُلقيّات ما، با عادات ما متناسب باشد چرا؛ بايد ياد بگيريم.

* پروردگارا! تو را به حسين و زينب عليهماالسّلام قسم مى‌دهيم که ما را جزو دوستان و ياران و دنباله‌روان آنان قرار بده.
* پروردگارا! حيات و زندگى ما را زندگى حسينى و مرگ ما را مرگ حسينى قرار بده.
* پروردگارا! امام بزرگوار ما را که به اين راه هدايتمان کرد، با شهداى کربلا محشور کن. شهداى عزيز ما را با شهداى کربلا محشور کن.

 

 

**منبع : پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري

"یا داعی الله"

 


٢٢:٥٠ - يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٢    /    عدد : ٤٨٢٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٦٢٦


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج