سایت مراجع

 آيت الله سيد علي خامنه اي (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جواد تبريزي (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله نوري همداني (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله لطف الله صافي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله ناصر مکارم شيرازي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله سيد علي سيستاني (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله وحيد خراساني (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جوادي آملي (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جعفر سبحاني (مد ظله العالي)

اوقات شرعی
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ايميل :   
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
عنوان
دانشنامه عاشورا
اخبار > امر به معروف و نهی از منکر هدف قیام عاشورا
 


  چاپ        ارسال به دوست

امر به معروف و نهی از منکر هدف قیام عاشورا

امر به معروف و نهی از منکر، هدف قیام عاشورا

السلام علیک یا اباعبدالله (علیه السلام)، اَشـهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَّلاةَ وَآتَیتَ الزَّکاة وَاَمَرتَ بـاُلمِعروف ِوَنَهَیتَ عـَنِ المُنکر.

محرم، یادآور ایثار و فداکاری و از خود گذشتن تا به خدا رسیدن و احیای ارزش‌های اسلامی است. محرم، بهار حسینی و روح دوباره بخشیدن به امر به معروف و نهی از منکر است. بنابراین ماه محرم فرصتی مناسب برای اقامه معروف، گسترش خوبی‌ها و جلوگیری از انجام منکرات در سطح جامعه استامر به معروف و نهی از منکر و اصلاح بنیاد جامعه اسلامی از مهم ترین اهداف قیام حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در برابر لشکر ظلم و زور بود. بیاییم این فریضه را با توجه به مسائل روان‌شناسی و جامعه‌ شناختی و با پرهیز از تندروی و افراطی‌گری در جامعه انجام دهیم.

آیا دراین چند روز گذشته در محیط  دانشگاه، در مترو، تاکسی و... گناهی را ندیده اید؟! آیا منکری را مشاهده نکرده اید؟! گناهانی اعم از دروغ و غیبت و تهمت گرفته تا رشوه و بد حجابی و بد دهنی. آیا شما هر گناهی را که دیدید، شده که در درون خودتان از آن گناه بدتان بیاید، بی تفاوت نباشید و دلتان برای گناهکار بسوزد و با عبارتی دلسوزانه به آن فرد گناهکار تذکر بدهید؟! اینکه در مقابل گناه و گناهکار بی تفاوت نباشیم در دین ما واجب است. امر به معروف نکردن مثل نماز نخواندن هر دو ترک واجب هستند. به خاطر داشته باشیم که ارباب ما، برای چه چیزی شهید شد؟

امام حسین (علیه السلام) فرمودنداُرِیدُ اَن آمِر بِالمَعروفِ وَ اَنهَی عَنِ المُنکَرِ وَ اَسِیرُ بِسِیرةِ جَدِّی.   می خواهم امر به معروف و نهی از منکر را اقامه کنم. بارها شده است که می گوییم یا لیتنا کنا معک. ای امام حسین(علیه السلام) کاش ما با تو بودیم. اما ایشان، الآن یار می خواهد. مگر نمی گوییم کل یوم عاشورا و کل عرض کربلا؟ پس چرا ساکت رد می شویم؟ چرا بی تفاوت هستیم؟

فرض کنید که شما در یکی از خیابان های اصلی شهر، در حال راه رفتن هستید. برای برداشتن گوشی خود، دست در جیبتان کرده اید. همزمان با بیرون آوردن گوشی، متوجه نمی شوید که یک اسکناس دو هزار تومنی از جیبتان بیرون آمده و بر روی زمین افتاده است. ممکن هست که چند نفر به شما بگویند که آقا پولتان،آقا هزار تومنی تان،آقا آن پول برای شماست؟ خب، شما تشکر می کنید و پول را     برمی دارید. در جامعه ای زندگی می کنیم که دینش، اسلام است و مردم ما اکثرا شیعه هستند. یک پول از جیب مردم افتاد، چند نفر گفتند که آقا پولت، اما جای تعجب دارد که چرا وقتی دین مردم ضعیف  می شود، کسی نیست تذکر بدهد؟! چرا برخی نمی گویند که پشت سر فلان استاد یا فلان مدیر گروه، غیبت نکنید؟! و... چرا گناه برای ما عادی شده است؟!

 

همه باید به فکر این واجب فراموش شده باشیم و با حضور خود در آئين عزاداری امام حسين      (علیه السلام)، برای گسترش فرهنگ عاشورا در جامعه تلاش كنيماهداف والا و مقدس حضرت امام خمینی (ره) در تأسیس حکومت اسلامی و منویات امام خامنه ای (مدظله العالی) در اعتلای جمهوری اسلامی ایران و ارزش‌های اسلامی به ویژه در مورد امر به معروف و نهی از منکر و تأکید مراجع عظام خواست مردم سرافراز و شهید پرور بوده و از مسؤلان نظام می‌خواهیم  که در این راه، تمام سعی و توان خود را به کار گیرند

علیرضا محمدی(دین پژوه حوزه)

 

 


١٠:٥٨ - يکشنبه ٤ آبان ١٣٩٣    /    عدد : ٥٦٧٥٠    /    تعداد نمایش : ٣٠٢٦


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج