سایت مراجع

 آيت الله سيد علي خامنه اي (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جواد تبريزي (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله نوري همداني (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله لطف الله صافي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله ناصر مکارم شيرازي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله سيد علي سيستاني (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله وحيد خراساني (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جوادي آملي (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جعفر سبحاني (مد ظله العالي)

اوقات شرعی
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ايميل :   
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
عنوان
دانشنامه عاشورا
اخبار > آیا مشکل اساسی امریکا با ایران بر سر انرژی هسته‌ای است
 


  چاپ        ارسال به دوست

آقای رییس جمهور دلواپسیم؛

آیا مشکل اساسی امریکا با ایران بر سر انرژی هسته‌ای است

آقای رییس جمهور دلواپسیم؛

آیا مشکل اساسی امریکا با ایران بر سر انرژی هسته‌ای است

 

دولت تدبیر و امید خود را وابسته به هیچ گروه سیاسی موجود در کشور نمی‌داند که فرض ما نیز چنین خواهد بود. تغییراتی که در سطوح بالای مملکتی و وضع عامه مردم چه از لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آزادی در تمام جوانب می‌افتد باید دارای یک منطق روشن و صریح باشد.

 

یادداشت دلواپسیم در 5 بعد و یک تذکر نگاشته شده است، که مواردی را به دولت محترم متذکر شده تا در گام نهایی مذاکرات هسته‌ای بتوانند منافع خوبی را برای ملت ایران به ارمغان برساند.

 

1) دولت جدید تغییرات جدیدی را می‌طلبد

 

کشور‌های کنونی جهان دارای چندین جناح سیاسی هستند و کشور خود را اداره می‌کنند، در ایران می‌توان به دو جناح قدرتمند اصولگرا و اصلاح طلب اشاره داشت، بعد از پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران، جناح‌های مختلف در فواصل زمانی گوناگون اداره مملکت را بر عهده داشته‌اند که گاه از پس مسؤلیت خود برآمده و گاه این چنین نبوده است.

 

دولت تدبیر و امید خود را وابسته به هیچ گروه سیاسی موجود در کشور نمی‌داند که فرض ما نیز چنین خواهد بود. تغییراتی که در سطوح بالای مملکتی و وضع عامه مردم چه از لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آزادی در تمام جوانب می‌افتد باید دارای یک منطق روشن و صریح باشد.

 

تغییر در تمام جوانب برای هر مملکتی مفید است، تا زمانی مفید واقع می‌شود که آرمان‌ها و اهداف والا و منافع ملی مردم را دست خوش تغییر و تحول منفی نکند.

 

مسئله بعدی اینکه کشورهای در حال توسعه یک هدف والا را در نظر گرفته و به آن سوء حرکت می‌کنند و در حال حاضر کشورهای در حال توسعه به مسئله انرژی هسته‌ای، یک دید والا دارند.

 

ایران نیز جزء کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود و انرژی هسته‌ای را از ضروریات خود می‌داند و در این راه هزینه‌ زیادی صرف و خون‌های زیادی ریخته شده است، شهید احمدی روشن و دیگر شهدای هسته‌ای گواهی این مسئله است.

 

نکته قابل توجه از این جا نمایان می‌شود که در دولت یازدهم در خصوص موضوع انرژی هسته‌ای با دیدی جدید وارد صحنه مذاکره و سازش با دشمن دیرینه ملت ایران شده است.

 

انرژی هسته‌ای از اهداف والای ملت ایران برای رسیدن به پیشرفت و حق خود محسوب می‌شود و اما دیدگاه بعضی از آقایان این است که ما انرژی هسته‌ای می‌خواهیم چه کار و دعوا از این نقطه آغاز می‌شود.

 

این تغیر و تحول و این دیدگاه خطری جدی برای منافع ملی ایران است، گفته شد که تغیر و تحول خوب است اما این که چند سال پا فشاری در خصوص مسئله هسته‌ای، بعضی از آقایان در روند انرژی هسته‌ای کوتاه بیایند، هدف والای ملت ایران خدشه‌دار می‌شود.

 

2) از شعارهای دولت یازدهم در انتخابات، مبنی بر رفاه و آسایش مردم

 

هر دولتی که بر سر کار می‌آید دغدغه‌های خاص خود را دارد و شعارهای را برای رفع آن دغدغه سر می‌دهد، محور اساسی تأمین معیشت مردم نیز از دغدغه‌های دولت‌ها بوده است.

 

اما در دولت یازدهم با کوتاه آمدن از مسئله هسته‌ای و دَم کدخدا را گرفتن، خواستار حل معیشت مردم هستند. اگر قرار بود دَم کدخدا را بگیریم پس چرا انقلاب کردیم، اگر قرار بود دَم کدخدا را بگیریم پس چرا هزارن شهید در راه این خاک جان دادند. چرا دَم کدخدا را بگیرید، دَم جوانان نخبه و پویا را بگیرید تا کشور به خودکفایی برسد و مردم از لحاظ معیشت مشکل نداشته باشند.

 

بعضی از آقایان حل و فصل کردن معیشت مردم را در مذاکره با امریکا و دیگر قدرت‌های جهان می‌دانند، برای رسیدن به مذاکره منطق حکم می‌کند یه چیزی داده شود و در مقابل چیزی گرفته شود.

 

اما توافق ژنو چیزهای زیادی دولت محترم از امریکا و دیگر قدرت‌ها نگرفته و در مقابل از انرژی هسته‌ای کوتاه آمده‌اند. آقای رییس جمهور بهتر نبود برای رسیدن به رفاه و آسایش عموم مردم راه حل بهتری اندیشه و تدبیر می‌کردید؟ از جمله تقویت روحیه جهادی در سطوح مدیریت بلند پایه دولت و آنچه که گفته شد.

 

3) توافق ضعیف محکوم به شکست است

 

قبل از نقد متن توافق نامه ژنو به حاشیه‌های آن می‌پردازیم. مسئله اول این که چرا وزارت خارجه از ورود نمایندگان به صورت حضوری در روند مذاکرات ژنو خودداری کرده‌اند، ممکن است که در ظاهر مسئله‌ای مهم نباشد ولی مردم به کاندیدای نمایندگان مجلس رأی می‌دهند تا به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرده و این گونه مسائل را بررسی نمایند تا منافع ملی را در نظر گیرند.

 

مسئله بعدی این که تیم مذاکره کننده ایرانی با طرف مقابل تصمیم گرفته بودند که متن توافق ژنو را در اذهان عمومی نشر ندهد، اما در مقابل طرف مذاکره کننده به قول خود وفا نمی‌کند، چرا نباید متن توافق نامه را برای ولی‌نعمت خودتان شفاف سازی کنید.

 

اما اذهان عمومی در داخل کشور در خصوص روند مذاکرات دیدگاه‌های گوناگونی دارند از جمله این که مذاکرات هسته‌ای بر روند معیشت مردم تأثیر گذار است و اکثریت مردم این عقیده را دارند که امریکا با توجه به سوابق بر جای گذاشته از خود، کشوری نیست که پای حرف خود بماند و یکجانبه گری را در پیش خواهد گرفت.

 

و خواسته‌های خود را به ما تحمیل می‌کند و اصولآ هدف امریکا از مذاکرات انرژی هسته‌ای نبوده و این مسئله را دست‌مایه قرار داده تا ایران را زیر سلطه خود نگاه دارد.

 

مسئله بعدی این که آقای رییس جمهور باید در روند مذاکرات هسته‌ای نظر نخبگان چه مخالف و موافق را جلب می‌کرد تا در روند مذاکرات به مشکلات جدی برخورد نکند، از جمله نقد مخالفین از متن ضعیف توافق ژنو که با مخالفت‌های جدی رو به رو شده است و دولت از پاسخ‌گویی به نقدها شانه خالی می‌کند، به طور قطع می‌توان گفت که دولت در توافق ژنو یکجانبه‌گری را در دستور کار خود داشته است.

 

4) چرا منتقدان ژنو را بی‌سواد می‌خوانید/مردم از حق خود کوتاه نمی‌آیند

 

یک اصل همیشه وجود دارد به نام توهم دانایی، این اصل به نظر نگارنده زمانی به وجود می‌آید که طرف مقابل که توهم  دانایی دارد، خود را بالاتر از دیگران در تمام جهات فکری بداند چرا که بیشترین رأی را به منزله برتری از دیگران در تمام جهات می‌داند، این اصل رد است چرا که اگر اکثریت جامعه به کسی اعتماد بکنند و به آن رأی بدهند به معنای این نیست که در آن جامعه بهتر از آن نبوده است.

 

و با این اصل به مقابله با منتقدین خود دست می‌زنند، آن‎ها را سرکوب می‌کنند، سرکوب و دادن صفاتی از جمله بی‌سواد به این دلیل داده می‌شود تا کسی جرأت نکند متن توافق نامه ژنو را نقد کند و کارایی دولت را زیر سوال ببرد.

 

اشخاصی را که شما بی‌سواد می‌خوانید افرادی هستند که مردم آن‌ها را قبول دارند و به آن‌ها احترام می‌گذارند. این اشخاص سمت‌هایی در کشور داشته و یا دارند و اگر این‌ها بی‌سوارد باشند به این نتیجه می‌رسیم که مملکت ایران تا به الان دست افراد بی‌سواد اداره شده است و پیشرفت‌های فعلی نیز به صورت توهم صورت گرفته.

 

اما ملت ایران آگاه است، ملت فعلی ایران در دوره‌ی زمامداری قاجار یا پهلوی زندگی نمی‌کنند که تن به توافق‌نامه‌هایی چون ترکمن چای یا کاپیتولاسیون بدهند، نمی‌گوییم ایران از ابر قدرت‌های جهان محسوب می‌شود ولی کشوری است که در تحولات منطقه و جهان تأثیر گذار بوده و بیش از 35 سال است که دولت امریکا را عاجز کرده است.

 

5) آیا مشکل اساسی امریکا با ایران بر سر انرژی هسته‌ای است

 

این گفتمان که بگوییم مشکل امریکا با ایران بر سر انرژی هسته‌ای است، “عین بی‌سواردی محسوب می‌شود” چرا که امریکا با مبانی فکری بنیانگذاری جمهوری اسلامی ایران مشکل و مخالفت دارد.

 

کشور جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که با نام جمهوری اسلامی در جهان شناخته می‌شود و به طبع با استانداردهای امریکا و دیگر کشورهای غربی مدعی حقوق بشر سازگار نیست.

 

استانداردهای ظاهری امریکا و غرب می‌توان به بحث زیبای حقوق بشر اشاره داشت این حقوق بشر لازمه اجراء آن در داخل خود امریکا و کشورهای غربی نیست و برای دیگر کشورهای دنیا نگاشته شده است. عدله اثبات عدم اجرای حقوق بشر در امریکا، می‌توان به جنبش وال استریت اشاره داشت و جنگ‌هایی که در خاورمیانه به راه انداخته تا ثروت و منافع ملی منطقه را غصب کند.

 

مبحث بعدی این که از نظر غربی‌ها انرژی هسته‌ای برای ایران مفید نیست اما در مقابل برای امریکا و همپیمانانش خوب است. چون اگر ایران انرژی هسته‌ای داشته باشد برای جهان خطر آفرین بوده و تهدید جهانی محسوب می‌شود.

 

این اصل بهترین بهانه برای مبارزه با مبانی فکری نظام جمهوری اسلامی ایران است زیرا ایران خارج از استانداردها و مبانی فکری غرب حرکت می‌کند، ملت ایران مدعی هستند که باید کشور اسلامی ـ شیعی اداره شود و این اسلامی ـ شیعی خارج استانداردهای غرب است.

 

تذکر آخر: گام نهایی مذاکرات هسته‌ای برای ملت ایران و امریکا حیاتی است چرا که در آینده مردم تأثیر گذار است، اگر گام نهایی همچون توافق نامه ژنو نگاشته و مورد امضای تیم مذاکره کننده ایرانی برسد، مطمئن باشید ملت ایران سکوت نکرده و انزجار خود را از این بابت نثارتان می‌کنند و جلوی خشم مردم را هم نمی‌توان گرفت؛ پس هر اتفاقی احتمال دارد که بیافتد، بهتر است عاقلانه و نظر تمام نخبگان اعم از مخالف و موافق را جویا شده و دست به امضاء گام نهایی بزنید.

"ناطق منش"


٢١:٢٧ - سه شنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٣    /    عدد : ٥٢٩٢٦    /    تعداد نمایش : ٢١٢٦


علیرضا محمدي
1393/02/24 8:18
0
1
مقاله ی بسیار خوبی بود... نقد منصفانه و سازنده، به دوات بود. احسنتم.

سلام به مخاطب عزیز. خیلی ممنون که مطلب ما رو خوندید.


نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج