سایت مراجع

 آيت الله سيد علي خامنه اي (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جواد تبريزي (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله محمد تقی بهجت (رحمة الله علیه‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله نوري همداني (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله لطف الله صافي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله ناصر مکارم شيرازي (مد ظله العالي‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله فاضل لنکرانی (رحمة الله علیه)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله سيد علي سيستاني (مد ظله العالي)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله وحيد خراساني (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جوادي آملي (مد ظله العالي ‌)
۞۩۞۩۞۩۞۩۞۩۞
 آيت الله جعفر سبحاني (مد ظله العالي)

اوقات شرعی
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ايميل :   
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
عنوان
دانشنامه عاشورا
اخبار > ديگر شهدا تشنه نيستند!
 


  چاپ        ارسال به دوست

ديگر شهدا تشنه نيستند!

... تازه بعضي ها هم مجبور بودند قطعات چهل کيلويي پل را نيز حمل کنند. اين پل ها قرار بود روي کانال ها تعبيه شود تا عبور رزمندگان به مشکل فوگاز برنخورد. تا همين جا را داشته باش تا برسيم سر موانع. اصلا عمليات والفجر مقدماتي را به خاطر همين مي گفتند عمليات موانع. هدف بسيجي ها خط دشمن بود. مجموعه اي از کانال ها، سيم خاردارها و ميدان مين ها که گاهي عمق آن به چهار کيلومتر مي رسيد، بچه ها يکي را که رد مي کردند به ديگري مي رسيدند. موانع معروف فکه هنوز زبانزد نيروهاي عملياتي است، کانال- هايي به عرض سه تا نه متر و عمق دو تا سه متر و پر از سيم خاردار، مين والمر و بشکه هاي پر از مواد آتش زا.

دشمن با هوشياري مين ها را زير رمل و ماسه ها کار گذاشته بود و چون بيشتر عمليات ها در شب انجام مي گرفت، تا چند نفر روي مين پرپر نمي شدند، بقيه از وجود ميدان مين باخبر نمي شدند. اکثر رزمندگان دشت فکه، نوجوانان و جواناني بودند که عزم و اراده قوي شان آنان را سدشکن کرده بود، حالات معنوي و روحي آنها به قدري بي نظير بود که با اشتياق براي عمليات آماده مي شدند.

فکه را "قتلگاه" مي گويند، قتلگاه شهيدان خودش يک سرزمين پهناور مملو از رمل و ماسه، با چند تا تپه ماهوري و نيروهايي که در محاصرة دشمن داخل شيار بين دو تپه پناه گرفته، شيار پر از مين والمر، آتش دشمن متمرکز بر شيار سه روز مقاومت، بدون آب و غذا و سرانجام قتل عام.

در محور لشکر 17 علي بن ابي طالب، بچه ها در ساعت ده شب، با دشمن درگير مي شوند و خط دشمن شکسته مي شود. جنگ شديدي درمي گيرد. شهيد زين الدين دستور مي دهد بچه هاي مهندسي سريعا اقدام به زدن خاکريز کنند اما حجم شديد آتش دشمن مانع مي شود و سرآغاز حماسه مظلومانه اي در فکه شکل مي گيرد، حدود ساعت 15: 2 خبر مي رسد مهمات بچه ها در حال اتمام است و تعداد زيادي از بچه ها زخمي و شهيد شده اند، با توجه به حجم شديد آتش دشمن و وضعيت خاص منطقه (رملي بودن) امکان ارسال مهمات به سختي ممکن است. عراقي ها بچه ها را از سه طرف محاصره مي کنند، اما فرزندان عاشورايي خميني تا ساعت حدود هفت صبح مقاومت مي کنند، وقتي دستور داده مي شود کمي بچه ها به عقب برگردند صدايي از آن طرف بي سيم براي هميشه جاودانه مي شود فرمانده گردان مي گويد اطراف من بچه هايم روي خاک افتاده اند، من اينها را چطور تنها بگذارم.

از ناگفته هايي که فکه آرام و ساکت در سينه دارد، نحوه شهادت اسرا و مجروحين است. گروه تفحص در حين عمليات جست وجو به سيم هاي تلفني رسيدند که از خاک بيرون زده بود. رد سيم ها را که گرفتند رسيدند به يک دسته از شهدا که دست و پايشان با همين سيم ها بسته شده بود، معلوم بود که آنها را زنده به گور کرده اند.چرا که کسي دست کشته اي را نمي بندد.

نمي دانم چقدر از گردان حنظله مي داني؟! سيصد نفر در يکي از کانال ها محاصره شدند و اکثرا با آتش مستقيم دشمن يا تشنگي مفرط به شهادت رسيدند. در آن موقعيت، عراقي ها مدام با بلندگو از نيروها مي خواستند که تسليم شوند و بچه ها در جواب با آخرين رمق خود، فرياد تکبير سر مي دادند. آن شب آنان فرياد سر دادند اما سر تسليم فرود نياورند.

گرچه فکه از لحاظ نظامي، پيروزي آن چناني به خود نديد، اما قصه مقاومت رزمنده ها در شرايط بسيار سخت جنگي و تشنگي مفرط، کربلايي ديگر را براي اين مملکت رقم زد و در واقع اذن دخول سرزمين فکه، همين"تشنگي"است.

در يادداشت هاي باقيمانده از يکي از شهيدان گردان حنظله آمده است:

"امروز روز پنجم است که در محاصره هستيم. آب را جيره بندي کرده ايم. نان را جيره بندي کرده ايم. عطش همه را هلاک کرده، همه را جز شهدا، که حالا کنار هم در انتهاي کانال خوابيده اند. ديگر شهدا تشنه نيستند" 

" یا داعی الله"


١٣:٢٠ - چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٢    /    عدد : ٤٥٢٩٤    /    تعداد نمایش : ٩٦٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج